Outlook Toplantılarının Saat Sorunu

8 Kasım 2015 Microsoft Güncellemesi Sonrası (https://support.microsoft.com/en-us/kb/3093503) Toplantı ve Randevu Saatlerindeki Kaymalar İçin Yapılacaklar için bu yazımı hazırlamaya çalıştım. Bilindiği üzere Türkiye kış saati geçişini 8 Ekim 2015 tarihine erteledi. Bu öteleme biraz sancılı oldu, mobil operatörleri malesef saat ayrlarının telefonun kendisinde olması nedeniyle daha çok sancı yaşadılar. Yaşananlar ve yapılanalar sonrası bazı zorluklar da yaşanmaya başladı.
Outlook Takvim üzerinde, yaşanabilecek zorlukları sizlerle  paylaşmak isterim. Bu durum kullanıcının sunucu üzerinde saat bilgisinin 8 Kasım 2015’de değişecek şekilde görülmesine rağmen, kullanıcı bilgisayarında böyle bir güncelleme yapılmamışsa, kullanıcı makinası veya Outlook farklı bir saat dilimi üzerindeyse toplantılar 1 saat kadar kaymış gözükebilir.
Bu problemi aşmak için öncelikle bilgisayar saatimizin doğru ve zone bilgimizin İstanbul olarak ayarlanmış olmasına ve geçişin 8 Kasım 2015 olduğunu görmeliyiz. Gerekiyorsa son kullanıcımızda, bu konudaki Microsoft güncellemesini uygulanmalıyız.
Outlook üzerinde yapılacak kontrollerimize gelecek olursak. Outlook 2013 için Dosya veya File seçilir. 
 Açılan ekranda Options veya Seçenekler tercih edilir.
Bu işlem sonrası Calender veya Takvim seçilir.
 
Bu işlemin devamında alt bölümde Time zones veya Geçerli saat dilimi bilgisi görülür. Beklentimiz bu bölümde İstanbul görmenizdir.
 Eğer web sayfası üzerinden owa erişimi ile epostalarımıza erişiyorsanız.
Seçenekler seçildiğinde
Tüm Seçenekleri Görün seçilerek ilerlenir.
Açılan ekranda Ayarlar üzerinden Bölgesel tercih edilerek, alt bölüme inildiğinde Time Zone bilgisine erişim sağlanır. Geçerli saat dilimininde İstanbul olmasını beklemekteyiz.
 
Saatler konusunda yapılan düzenlemenin başka problemler çıkarmamasını ümit ederim.
Son kullancı ayarlarında başka zonelar tercih edildiği bir zaman aralığında hazıranmış seri toplantılarda da sorun yaşana bilir benim bu konuda önerim toplantının yukarda bahsettiğim kontrol yapıldıktan sonra güncellenmesidir.
Önerilebilecek diğer zonelara farklı kış saatine geçiş regitery anahtarlarının girilmesi, benim benimsemediğim bir yaklaşım.
Bu arada daha önce yapılmış toplantı ayarlarınada bakılmalı Time Zone bilgisnin İstanbul olmasına bakılmalıdr.

Unutulmamalı ki registery üzerinde yepılan neşter darbeleri sistemin kolaylaıkla bozulmasına ve sizin daha büyük zarar görmenize sebep olabilir.
Microsoft güncelleme erişim:
https://support.microsoft.com/en-us/kb/3093503
Microsoft güncellemenin detayların anlatıldığı bir link: http://blog.microsoft.com.tr/?p=29911
Bu konuda bireysel olarak hazırladığım diğer linki: 
Not: Bu yazım da eğer işe yarıyacaksa kaynak ve hangi linkden alıntı yapıldığı belirtilerek paylaşıla bilinir.
http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-time-zone-dst-guncelleme-yaz-saati-kis-saati.html
Paylaştıkça bilginin, artacağına inancım tam. Emeğe ve bilgiye saygı duyuyorum. Bu güne kadar bir çok paylaşımdan yararlandım. Kendilerinede bu kapsamda teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder